Jak dobrać głośniki do radiowęzła?
Projektowanie radiowęzła w tak dużym obiekcie jak szkoła wymaga stworzenia dokładnego projektu, w którym uwzględnia się indywidualne preferencje. Wówczas można dopasować warunki akustyczne pomieszczenia do konkretnych rozwiązań.
Nagłośnienie radiowęzłowe. Jak działa? Zaawansowanie całego systemu zależy przede wszystkim od wielkości obszaru, który ma zostać nagłośniony. W dużym uproszczeniu, na radiowęzeł składają się z reguły wzmacniacz miksujący wyposażony np. w wejścia mikrofonowe i USB oraz głośniki ścienne bądź sufitowe. Im większy jest obszar, który ma zostać objęty działaniem radiowęzła, tym więcej głośników powinno znajdować się w zestawie nagłośnieniowym.
Dobranie głośników do radiowęzła tak naprawdę jest bardzo prostą rzeczą. Po pierwsze musimy wybrać odpowiedni wzmacniacz w systemie 100V. By dokonać tego wyboru musimy przemyśleć jakie funkcje powinno posiadać nasze urządzenie. Do wyboru mamy bardzo wiele możliwości i konfiguracji takich wzmacniaczy. Musimy więc zdecydować czy będzie nam potrzebny np. Bluetooth, wejście na USB czy kartę SD, funkcje korektora dźwięku czy wielostrefowość. Po ustaleniu wstępnych potrzeb czas na wybór mocy wzmacniacza, ponieważ to dzięki niej głośniki odpowiednio wybrzmią. Należy pamiętać, że suma mocy głośników nie może przekroczyć mocy wzmacniacza. Dla przykładu posiadając 10 głośników w linii 100 V o mocy 10 W nasz wzmacniacz musi mieć minimum 100 W całkowitej mocy. W innym wypadku ryzykujemy przegrzewanie się urządzenia lub jego spalenie. Do całego zestawu warto pomyśleć nad odpowiednim kablem głośnikowym, który zapewni bezstratny przesył sygnału. Wybór kabla oprzeć należy o zależność długości linii a jej całkowitą mocą. Zależność tą prezentujemy w tabeli poniżej.
Jaki radiowęzeł zastosować w swojej przestrzeni
Radiowęzeł to często jedna z ulubionych szkolnych przestrzeni młodego pokolenia, zapewniająca rozwijanie swoich pasji oraz dzielenie się swoim wyjątkowym gustem muzycznym. Inwestując w stworzenie radiowęzła, dyrekcja powinna zaopatrzyć to miejsce w szczególnie dobre nagłośnienie. Korzystną opcją będzie postawienie na wydajny sprzęt, zapewniający wieloletnie działanie, a także na urządzenia o jakościowych parametrach, posiadające kilka wejść mikrofonowych, co umożliwi nadawanie ewentualnych komunikatów.
Według definicji ze słownika języka polskiego PWN radiowęzeł to: zespół urządzeń do odbierania i przekazywania kablami programów radiowych na terenie budynku czy zakładu pracy. Oczywiście jest to pierwotna i bardzo uproszczona definicja, natomiast w komercyjnej rzeczywistości potrzeby są znacznie szersze, nagłośnienie realizuje szereg funkcji: dystrybucja komunikatów, tło muzyczne miejscach pracy i poczekalniach, budowanie atmosfery w przestrzeni sprzedażowej. Podstawowym elementem technicznym jaki stoi za ogólnym pojęciem nagłośnienia radiowęzłowego, jest wykorzystanie urządzeń pracujących pod napięciem 100V do wysyłania dźwięku i komunikatów na większe odległości.
Wybór głośników do użycia w nagłośnieniu publicznym
Oczywiście w takim miejscu koniecznie położyć trzeba kable do każdego z głośników osobno. Tutaj, bardziej niż o tej potrzebie chcemy zwrócić Państwa uwagę na ich jakość. Pamiętajmy, że remont robimy raz na dłuższy czas. Raz położone kable głośnikowe zostaną w naszych ścianach lub sufitach na wiele lat, zadbajmy zatem o ich odpowiednia jakość.
Głośniki to jedna z tych rzeczy, za które możemy zapłacić 500 złotych albo 50 000 złotych, zależnie od tego, jak głęboko jesteśmy w stanie sięgnąć do kieszeni w poszukiwaniu jakości dźwięku. Jeżeli zależy nam na pokryciu całej przestrzeni, istnieją konkretne korzyści z zastosowania konkretnych typów głośników.