Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Grono wielbicieli sauny wciąż rośnie. Doceniają oni nie tylko właściwości zdrowotne tego rodzaju kąpieli, ale także możliwość wspaniałego relaksu. Aby był on jeszcze przyjemniejszy, warto zadbać o dobrą muzykę. Do tego niezbędne jest odpowiednie nagłośnienie sauny.

Rodzaje sauny

Najczęściej spotykane są trzy rodzaje sauny - sucha, mokra i parowa. W Polsce największą popularnością cieszą się dwie pierwsze. Sauna sucha, zwana także sauną fińską, charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami. W pomieszczeniu sauny jest od 90 do 100 stopni Celsjusza, a jednocześnie jest bardzo mała wilgotność, która nie powinna przekroczyć 10%. Kamieni, które leżą na piecu, nie polewa się wodą. W saunie mokrej temperatura utrzymywana jest w granicach 70-90 stopni. Wilgotność jest o wiele większa niż w saunie fińskiej, może wynosić od 25 do 40%. Największa wilgotność jest w saunie parowej, zwanej też łaźnią rzymską. Tam wilgotność ma minimum 45%, a najczęściej dochodzi do 100%. Temperatury są za to dużo niższe i wahają się w przedziale 45-65 stopni. Wilgotność w saunie mokrej i parowej uzyskuje się polewając rozgrzane na piecu kamienie lub używając generatora pary.

Wyposażenie sauny

W każdej saunie powinno być odpowiednie wyposażenie, które pozwala zachować odpowiednie parametry kąpieli, a także czyni kąpiel wyjątkowo przyjemną.
Oprócz termometru i higrometru (do mierzenia wilgotności) niezbędne są wiadro z wodą i chochla do polewania kamieni. Klepsydra lub zegar pozwolą odmierzyć czas przebywania w saunie. Warto też zaopatrzyć się w pojemniki na różne olejki eteryczne, pozwalające się doskonale zrelaksować, a jednocześnie mające właściwości terapeutyczne.
Dobrze dobrana muzyka sprawi, że wypoczynek w saunie będzie wyjątkowo efektywny. Niezbędne są więc specjalne głośniki do sauny. W zależności od rodzaju sauny, powinny mieć odpowiednie parametry, które pozwolą im prawidłowo działać w bardzo trudnych warunkach, jakie panują w poszczególnych saunach.
Wybierając głośniki do sauny, należy zwrócić uwagę na tzw. wskaźnik IP. Pokazuje on stopień ochrony przed m.in. przed wodą. Do sauny mokrej i parowej trzeba wybierać głośniki, które mają co najmniej IP55.

Montowanie nagłośnienia w saunie

Jeśli nagłośnienie sauny ma być naprawdę dobre, to warto powierzyć jego wykonanie profesjonalistom. Nie tylko pomogą wybrać najlepsze głośniki, dostosowane do rodzaju sauny, ale zadbają o odpowiedni wygląd, który będzie dostosowany do wystroju. Bardzo ważne są także odpowiednie rozmieszczenie oraz prawidłowy montaż głośników, które będą pracowały w ekstremalnych warunkach. Tu nawet dobry domorosły spec od nagłośnienia może polec. Profesjonalna firma ma nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie w tej dziedzinie. Prawidłowy montaż systemu nagłośniającego, który przecież jest urządzeniem elektrycznym, to nie tylko dobre odtwarzanie dźwięku. To przede wszystkim bezpieczne użytkowanie tego systemu w warunkach wysokich temperatur, a także, w przypadku saun mokrej i parowej, bardzo dużej wilgotności.