Mikrofony bezprzewodowe

Mikrofon jest kojarzony przede wszystkim z estradą, ale obecnie jest wykorzystywany właściwie wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na wzmocnienie dźwięku. Przydaje się podczas różnorakich prelekcji, na eventach, szkolnych uroczystościach i również oczywiście na estradach, czy podczas wystąpień oficjeli. Jakość dźwięku uzyskiwanego poprzez mikrofon bywa różna i zależy od jakości sprzętu. Przy czym nie tylko jakością mikrofony się różnią od siebie, ale również i sposobem przenoszenia dźwięku oraz przeznaczeniem. Pierwsza główna różnica to mikrofony podłączone do głośnika przewodem oraz mikrofony bezprzewodowe. Wyższość tych drugich nad pierwszymi polega na tym, że nie jesteśmy ograniczeni przewodem do kilku metrów przestrzeni, ale możemy poruszać się wraz z nim, np. podczas wystąpień, nagrań na wolnym powietrzu, czy podczas śpiewu okraszonego ekspresyjnym tańcem.

Wyświetlanie 1–36 z 114 wyników

Rodzaje mikrofonów bezprzewodowych

Jak można podzielić mikrofony na te z przewodem i bezprzewodowe, tak i wewnątrz nich istnieje rozgraniczenie, uzależnione od przeznaczenia, budowy oraz sposobu użytkowania takiego mikrofonu.

Mikrofony bezprzewodowe do ręczne

Najprostszy mikrofon bezprzewodowy bluetooth, przeznaczony do użytku estradowego, podczas pilotowania wycieczek, przy prelekcjach, czy podczas wykonywania karaoke. Takie mikrofony znajdują zastosowanie w komercyjnych firmach, w szkołach czy w teatrach, ale także w domowym zaciszu, gdy uzależnienie od przewodu staje się krępujące i ogranicza obszar występowania z mikrofonem w dłoni. Takie mikrofony mają wbudowane nadajniki, transmitujące głos do odbiornika znajdującego się przy kolumnie głośnikowej albo mikserze.

Mikrofony bezprzewodowe nagłowne

Lekkie mikrofony do zamocowania na głowie, dzięki czemu ręce pozostają wolne. Przydają się np. podczas prowadzenia zajęć sportowych w tym fitness, gdy prowadzący zajęcia ćwiczy razem ze swoją grupą. Takie mikrofony nie są całkowicie bezprzewodowe, ale charakteryzują się podłączeniem krótkim przewodem do nadajnika bodypack, małego pudełka noszonego zazwyczaj przy pasku.

Mikrofony bezprzewodowe krawatowe

Mikro mikrofony, przypinane na klips do krawata albo kołnierzyka koszuli. Tak, jak w wypadku mikrofonów nagłownych potrzebują do przekazywania dźwięków nadajnika bodypack. Do użycia w studiach podczas nagrań z przemieszczaniem się, np. przez prowadzących różnego rodzaju programy, czy podczas wywiadów w plenerze.

Mikrofony bezprzewodowe do kamer

Dosyć profesjonalny sprzęt, od którego wymaga się izolowania od szumów z zewnątrz, wyposażone w specjalne mocowania do kamer lub aparatów. Używane w terenie powinny posiadać osłony przeciw wietrzne.

Mikrofony bezprzewodowe do gitar

Tego typu mikrofony bezprzewodowe poprawniej będzie nazwać bezprzewodowym systemem instrumentalnym. Istnieją systemy dedykowane gitarom, jak i do instrumentów dętych czy perkusyjnych, a które stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania mikrofonów przewodowych.

Wzmacniacze dźwięku

Jeszcze innym rodzajem mikrofonów bezprzewodowych wzmacniacze dźwięku, do zastosowań przy Public Adress lub podczas wycieczek przez ich pilotów. Wzmacniacz głosu składa się z głośnika nagłownego oraz niewielkiego głośnika umieszczonego np. przy pasku spodni.

Wybór mikrofonu

Musi być uzależniony od preferencji, a nie tylko zastosowania. Wprawdzie mikrofony instrumentalne są sprzętem zazwyczaj dedykowanym, tak już śpiewać można zarówno z mikrofonem do ręcznym, nagłownym, jak i krawatowym.