Głośniki instalacyjne – ścienne

Drugą kategorię stanowią wszelkie rodzaje głośników montowanych na powierzchni ścian, w tym: głośniki naścienne, głośniki tubowe, projektory dźwięku, głośniki kulowe i zawieszane, kolumny liniowe oraz liniowe systemy głośnikowe. Ten sposób instalacji sprawia, że całe urządzenie jest widoczne, ale nie trzeba dla niego specjalnie wygospodarować miejsca w ścianie, a też nie zajmuje dużo miejsca i z pewnością pozwala cieszyć się zaoszczędzonym na podłodze miejscem.

Wyświetlanie 1–36 z 1304 wyników

głośniki instalacyjneWśród wszystkich głośników można znaleźć modele usprawniające montaż w trudnych miejscach, a czasem także umożliwiające to w tych wcześniej niedostępnych. Mowa jest o urządzeniach aktywnych, które wspierają łączność bezprzewodową opartą o różne protokoły komunikacji, w tym bluetooth i wi-fi. Wymagają one jedynie podpięcia źródła zasilania i skonfigurowania połączenia. Najważniejsze parametry:
  • Moc RMS - określa parametry wzmacniacza audio wymagane do poprawnej współpracy
  • Impedancja - również określa warunki poprawnej współpracy ze wzmacniaczem audio oraz pozwoli zaplanować ewentualną możliwość równoległego lub szeregowego połączenia więcej niż jednego głośnika
  • Efektywność/Skuteczność - w skrócie informuje o tym jak głośno może zagrać dany model (czego nie można wprost wyczytać z parametru mocy RMS)
  • Typ instalacji - niskoimpedancyjna i/lub stałonapięciowa w wariancie 70 lub 100 volt
  • Pasmo przenoszenia i wymiar membrany - te informacje pozwolą dobrać różne przetworniki tak, aby efektywnie pokryć całe słyszalne pasmo częstotliwości i dopasować rozmiary głośników do miejsca przeznaczenia

GŁOŚNIKI INSTALACYJNE

W skład zbioru różnych rodzajów głośników, określanego jako głośniki instalacyjne, wchodzi szerokie spektrum rozmaitych typów konstrukcji. Dla uproszczenia można wyabstrahować z nich dwie kategorie - głośniki do montażu w ścianie lub suficie oraz głośniki do zawieszenia na ścianie lub suficie. Wśród nich znaleźć można głośniki jednodrożne, dwudrożne czy głośniki niskotonowe. Dla tak wielu rodzajów głośników można znaleźć tak naprawdę dowolne zastosowanie. Poprzez publiczne systemy audio w kategoriach, rozrywka, gastronomia czy korporacyjne biura lub sale konferencyjne, poprzez przemysł, aż po domowe systemy nagłośnienia. Do instalacji głośników z pierwszej kategorii wymagana jest odpowiednia ilość miejsca za przednią płaszczyzną danej ściany, tak aby cały przetwornik mógł się tam zmieścić. Wynika z tego, że idealnie nadają się one do sufitów podwieszanych i ścian gipsowo-kartonowych. Taki sposób instalacji sprawia, że nie zajmują one cennego w pomieszczeniach miejsca przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej jakości dźwięku. Przy niektórych modelach dwudrożnych warto zwrócić uwagę na możliwość zmiany kąta nachylenia kopułki przetwornika wysokotonowego w celu przekierowania wysokich częstotliwości w inny punkt, aby poprawić w nim jakość odsłuchu i klarowność dźwięku.