Artykuły

Nagłośnienia instalacyjne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Nagłośnienia instalacyjne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Odpowiednie nagłośnienie przestrzeni prywatnych czy publicznych znacznie je uatrakcyjnia. Trzeba jednak przyznać, że w niektórych przypadkach ustawienie tradycyjnego sprzętu może być problematyczne – m.in. wtedy, gdy dysponujesz minimalistycznie urządzoną, niezbyt dużą przestrzenią. To właśnie w celu rozwiązania tego problemu powstały nagłośnienia instalacyjne. Czym są, jak należy je montować i na jaki sprzęt warto zwrócić szczególną uwagę? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego artykułu.

Czym właściwie są nagłośnienia instalacyjne?
Nagłośnienia instalacyjne to odrębny typ nagłośnienia scenicznego lub stosowanego w domach i pomieszczeniach publicznych. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie odległość między wzmacniaczem, a kolumną jest spora lub tam, gdzie wymagane jest zastosowanie niewidocznych i wygodnych głośników pod zabudowę. Tego rodzaju urządzenia wyróżnia praca na wysokich napięciach: nagłośnienia instalacyjne 100V wyróżniają się praktycznie bezstratnym przesyłaniem sygnału nawet na większe odległości, czego nie zagwarantuje ci konwencjonalny sprzęt.

Zalety nagłośnień instalacyjnych

  • Nagłośnienia instalacyjne przeważnie opierają się o montaż głośników pod zabudowę, ukrytych w ścianach lub/i suficie. Takie rozwiązanie pozwala pozbyć się problemu plątaniny kabli na widoku, jak i niepasujących do wystroju wnętrza dużych kolumn.
  • Głośniki instalacyjne cechują się dużą „elastycznością”. Oznacza to, że w przypadku pomieszczeń o nietypowych kształtach, głośnik można skierować w dowolne miejsce.
  • Nagłośnienie instalacyjne przeważnie oferuje możliwość odchylenia, dzięki czemu możesz skierować wysokie tony w dowolne miejsca pokoju, uzyskując efekt rozchodzenia się dźwięku dopasowany do preferencji.
  • Decydując się na nagłośnienia instalacyjne niskoimpedancyjne, możesz połączyć je praktycznie z każdym wzmacniaczem lub urządzeniem audio.

Jak zaplanować nagłośnienie instalacyjne?
Najistotniejszym kryterium, według którego należy dobrać nagłośnienie instalacyjne jest rodzaj pomieszczenia, w którym będzie ono użyte. Chcesz nagłośnić korytarz, poczekalnię, sklep, restaurację? W takich przypadkach najlepiej zdecydować się na nagłośnienie instalacyjne sufitowe.

Jeśli chcesz zamontować nagłośnienie w domu, w większości przypadków sprawdzą się głośniki ścienne. To wybór idealny, jeśli poszukujesz nagłośnienia do oglądania filmów i słuchania muzyki. Jeśli głośniki będą służyły tylko relaksowaniu się w towarzystwie ulubionych melodii, wystarczą ci głośniki sufitowe. Pamiętaj jednak, że z reguły nie sprawdzają się one podczas oglądania filmów, dając nienaturalny efekt. Z tego względu, w salach kinowych instaluje się właśnie nagłośnienie ścienne.

Pamiętaj, że nagłośnienie instalacyjne warto zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Sklep Akustyka.com.pl oferuje specjalne warunki dla instalatorów nagłośnień instalacyjnych – więcej informacji na ten temat uzyskasz kontaktując się z nami.

Nagłośnienie instalacyjne w domu. Gdzie się sprawdzi?
Nagłośnienia instalacyjne niskoimpedancyjne i 100 V cieszą się rosnącą popularnością w przestrzeniach prywatnych. Coraz więcej osób decyduje się uatrakcyjnić w ten sposób swoje domy i mieszkania, oszczędzając cenne miejsce i dbając o ich estetykę. W jakich pomieszczeniach warto pomyśleć o sufitowym lub ściennym nagłośnieniu instalacyjnym? Pierwszym z nich jest oczywiście salon – miejsce słuchania muzyki i oglądania filmów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby instalacje dźwiękowe znalazły się również w sypialni, a nawet pokoju dziecięcym.

Nagłośnienia instalacyjne sprawdzą się doskonale również w kuchniach, łazienkach, przedpokoju. Jeśli tylko twoja przestrzeń spełnia odpowiednie warunki do montażu głośników, możesz umieścić je praktycznie wszędzie.

Przestrzeń publiczna, a nagłośnienia instalacyjne
To właśnie w miejscach publicznych nagłośnienia instalacyjne zdobyły swoją największą popularność. Dziś trudno wyobrazić sobie restauracje, przychodnie, kluby fitness czy pasaże handlowe bez dobrego, a zarazem dyskretnie ukrytego udźwiękowienia. Liczne możliwości nagłośnień instalacyjnych oraz szeroki wybór produktów, które je tworzą pozwoli znaleźć odpowiednie rozwiązanie do każdej przestrzeni, w której doskonała jakość dźwięku jest bardzo istotna.

Kierunkowanie nagłośnień instalacyjnych. Na czym polega?
Jednym z większych atutów nagłośnień instalacyjnych 100 V i niskoimpedancyjnych jest ich wysoka elastyczność. Co przez to rozumieć? Otóż – zarówno głośniki do zabudowy sufitowej, jak i ściennej pozwalają na niemal dowolne ustawienie (obracają się o 360 stopni), dzięki czemu dźwięk możesz nakierować bezpośrednio na słuchaczy. Daje to również możliwość dopasowywania kąta nachylenia głośników do specyficznych pomieszczeń, dzięki czemu uzyskasz efekt rozchodzenia się dźwięków zgodnie z własnymi preferencjami.

Gdy już zdecydujesz się na nagłośnienie instalacyjne, warto wypróbować jego możliwości, sprawdzając różne opcje ustawienia głośników.

Nagłośnienie instalacyjne do zabudowy sufitowej
Głośniki zabudowane w suficie to jeden z częstszych wyborów wśród audiofilów. To rozwiązanie, które pozwala na stworzenie instalacji praktycznie niewidocznej gołym okiem, zapewniającej doskonałe rozchodzenie się dźwięku podczas słuchania muzyki.

Jak montuje się nagłośnienie instalacyjne sufitowe? Instalacja polega na wycięciu w podwieszanym suficie odpowiednich otworów i włożeniu w nie dopasowanych głośników. Po dokręceniu śrubek w głośniku, na płycie kartonowo-gipsowej zaciskają się specjalne zatrzaski, które utrzymują sprzęt w stabilnej pozycji.

Montaż sufitowych głośników nie jest trudnym zadaniem – poradzi sobie z nim nawet amator. Mimo to, należy pamiętać o kilku ważnych warunkach instalacji takiego nagłośnienia.

  • Po pierwsze, przed zakupem głośników trzeba sprawdzić, na jaką szerokość/średnicę urządzeń możesz sobie pozwolić. Upewnij się, że metalowe stelaże pod sufitem są rozstawione na tyle szeroko, aby pomieścić interesujące cię nagłośnienie.
  • W montażu nagłośnienia instalacyjnego sufitowego, istotną rolę odgrywa głębokość montażu. Pamiętaj, że mechanizm głośnika musi zmieścić się między oryginalnym sufitem, a płytą kartonowo-gipsową.

 

Nagłośnienia instalacyjne sufitowe – najważniejsze zalety
Nagłośnienia instalacyjne niskoimpedancyjne i 100 V montowane w sufitach sprawdzają się świetnie zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych domach i mieszkaniach. To maksymalna oszczędność miejsca, bez rezygnacji z doskonale rozchodzącego się dźwięku najwyższej jakości.

Dźwiękowa instalacja sufitowa zaskoczy niejednego z twoich gości – głównie z powodu swojej dyskretności. Jeśli zdecydujesz się pomalować ramkę głośników w kolorze sufitu, urządzenia nie będą przykuwały uwagi. Zwróci ją jedynie świetnej jakości dźwięk, który pojawi się podczas słuchania ulubionej muzyki.

Czym są puszki montażowe do nagłośnień instalacyjnych?
Jak pewnie zauważyłeś, tradycyjne kolumny podłogowe niemal zawsze zamknięte są w specjalnych obudowach, zwanych puszkami. Mają bardzo ważna rolę – to dzięki nim głośniki średnio i nisko-tonowe mogą wytworzyć odpowiednie ciśnienie akustyczne. Bez puszki głośnik traci na swojej dynamice.

Również w zabudowach sufitowych można zastosować puszki montażowe, które poprawią brzmienie nagłośnienia. Czasem puszki wchodzą w skład zestawów nagłośnienia instalacyjnego, a jeśli nie – można dokupić je osobno.

Nagłośnienie instalacyjne ścienne – działanie i montaż
Głośniki do zabudowy ściennej występują w kształtach kwadratowych i prostokątnych. Zwykle montuje się je w cegle lub pustakach – wówczas zastosowanie puszki montażowej nie jest już konieczne. O odpowiedniej obudowie należy jednak pamiętać, gdy montujesz nagłośnienie instalacyjne ścienne w ściance wykonanej z płyty karton-gipsowej. W takiej sytuacji, aby uzyskać maksymalne możliwości akustyczne głośnika, najprościej jest zamontować go w puszce podtynkowej.

Warto zdecydować się na głośniki ścienne zawierające obudowę zamontowaną z tyłu urządzenia. Dzięki temu, pomieszczenie sąsiadujące zostanie odcięte od źródła dźwięku, a sam głośnik – podobnie jak w przypadku puszki – będzie działał bardziej wydajnie. Tylna obudowa głośnika instalacyjnego może być także wymogiem spełnienia norm budowlanych.

Wiele osób zastanawia się, na jakiej wysokości montować ścienne głośniki. Błędnym rozwiązaniem jest umieszczanie ich wysoko pod sufitem. Najlepiej, jeśli będą znajdowały się na wysokości uszu osób siedzących w pomieszczeniu. Wówczas uzyskane efekty dźwiękowe będą najbardziej naturalne. W przypadku, gdy ścienne głośniki mają ci służyć podczas oglądania filmów, najlepiej jest umieścić je po dwóch stronach telewizora. W takiej sytuacji nie decyduj się nigdy na jeden głośnik – większość produkcji nagrywana jest w stereo.

Zalety ściennego nagłośnienia instalacyjnego
Nagłośnienie instalacyjne 100 V i niskoimpedancyjne to idealne rozwiązanie dla osób, które poza świetną jakością dźwięku zwracają uwagę na estetyczne zagospodarowanie przestrzeni. Odpowiednia aranżacja głośników wpustowych sprawi, że w pomieszczeniu będą one praktycznie niewidoczne. To znakomita alternatywa dla ciężkich i dużych kolumn podłogowych, które nie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach.

Nagłośnienia instalacyjne, a system multiroom
W przypadku większych przestrzeni użyteczności publicznych, ale także sporych domów, warto pomyśleć o zestawieniu nagłośnienia instalacyjnego z systemem multiroom. Jak sama nazwa wskazuje, polega on na montażu głośników w wielu miejscach – nie tylko jednym pomieszczeniu. To rozwiązanie pozwala słuchać ulubionej muzyki lub filmu w całym domu, lub podzielić całą instalację na niezależnie działające strefy.

Nagłośnienia instalacyjne to obowiązkowy element nowoczesnych wnętrz, w których dźwięk na co dzień odgrywa ważną rolę. To także świetne rozwiązanie dla niewielkich przestrzeni, w których trzeba „oszczędzać” każdy metr kwadratowy. Wykorzystując oferowane przez nas produkty, stworzysz najwyższej jakości system nagłośnienia instalacyjnego – zarówno w domu, jak i w niemal dowolnym miejscu publicznym.

Szukasz profesjonalnej porady?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM SPECJALISTĄ

Odpowiemy na każde pytanie związane z naszą ofertą. Poznaj nasz zespół

W skrócie:

Nagłośnienia instalacyjne to odrębny typ nagłośnienia, który cechuje się wysokimi napięciami i możliwością przesyłania sygnału na duże odległości. Zaletą tego typu urządzeń jest ich elastyczność – można je zamontować w pomieszczeniach o różnym kształcie, a także skierować wysokie tony w dowolne miejsce. Nagłośnienie instalacyjne sprawdzi się w przestrzeniach publicznych, jak i domu. W prywatnych wnętrzach warto zainstalować głośniki ścienne i sufitowe, z kolei w przestrzeniach publicznych najlepiej sprawdzi się nagłośnienie sufitowe. Dzięki możliwości kierunkowania głośników, można uzyskać efekt rozchodzenia się dźwięku zgodny z preferencjami. Nagłośnienia instalacyjne to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które daje szerokie możliwości aranżacji każdej przestrzeni.

FAQ:

Jakie są zalety nagłośnień instalacyjnych?

Nagłośnienia instalacyjne przeważnie opierają się o montaż głośników pod zabudowę, ukrytych w ścianach lub/i suficie. Takie rozwiązanie pozwala pozbyć się problemu plątaniny kabli na widoku oraz niepasujących do wystroju wnętrza dużych kolumn. Głośniki instalacyjne cechują się dużą „elastycznością”, dzięki czemu w przypadku pomieszczeń o nietypowych kształtach, głośnik można skierować w dowolne miejsce. Nagłośnienie instalacyjne przeważnie oferuje możliwość odchylenia, dzięki czemu możesz skierować wysokie tony w dowolne miejsca pokoju, uzyskując efekt rozchodzenia się dźwięku dopasowany do preferencji. Decydując się na nagłośnienia instalacyjne niskoimpedancyjne, możesz połączyć je praktycznie z każdym wzmacniaczem lub urządzeniem audio.

W jakich przestrzeniach najlepiej sprawdzą się nagłośnienia instalacyjne?

Nagłośnienia instalacyjne niskoimpedancyjne i 100 V cieszą się rosnącą popularnością w przestrzeniach prywatnych i publicznych. Świetne rozwiązanie na salon, sypialnię, pokój dziecięcy, kuchnię, łazienkę, przedpokój oraz wszelkiego rodzaju restauracje, przychodnie, kluby fitness i pasaże handlowe.

Co oznacza elastyczność nagłośnień instalacyjnych?

Elastyczność nagłośnień instalacyjnych oznacza to, że w przypadku pomieszczeń o nietypowych kształtach, głośnik można skierować w dowolne miejsce.

Zobacz też:

Jan Mańka

Jan Mańka

Jan Mańka, urodzony w 1993 roku, jest postacią szeroko rozpoznawaną w świecie audio za sprawą swojego głębokiego zaangażowania oraz bogatego doświadczenia, które nabył przez lata pracy związanej z testowaniem i handlem sprzętem audio.

Już od najmłodszych lat Jan otoczony był przez pasjonatów muzyki i najnowocześniejszy sprzęt audio, co pozwoliło mu zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie.

W trakcie swojej kilkunastoletniej kariery, Mańka zdobył uznanie jako ekspert od systemów nagłośnień publicznych, jednak to nagłośnienia home audio stanowią przedmiot jego największej pasji.

Jan z pasją podchodzi do każdego aspektu swojej pracy, co znajduje odzwierciedlenie w licznych recenzjach i artykułach, które publikuje. Jego zdolność do wnikliwej analizy i oceny sprzętu audio pomogła wielu osobom w dokonaniu odpowiednich wyborów zakupowych.