NAGŁOŚNIENIE SALI WYKŁADOWEJ

W celu ułatwienia doboru systemu audio do nagłośnienia mowy w salach wykładowych, zostały specjalnie skomponowane zestawy, tak aby były gotowe do instalacji i pozwoliły zaoszczędzić czas potrzebny na samodzielny wybór głośników oraz dobranie do nich odpowiedniego wzmacniacza. Składają się one z pewnej liczby głośników określonego typu oraz dopasowanego wzmacniacza audio w celu zapewnienia poprawnej współpracy i dostarczenia odpowiedniej mocy.

Wyświetlanie 1–25 z 676 wyników

W dużych salach wykładowych z reguły najlepiej sprawdzą się zestawy złożone z głośników przeznaczonych do montażu w suficie, gdyż odpowiednie ich rozłożenie skutkuje dobrym pokryciem dźwięku na całej powierzchni sali przy jednoczesnym, niemal całkowitym ich schowaniu. Umieszczanie głośników w ścianach lub montaż modeli naściennych niesie ryzyko, że pośrodku sali wykładowej głos będzie słyszany zbyt cicho, przez co treść byłaby słabo rozumiana, a z drugiej strony dla osób znajdujących się na najbardziej zewnętrznych siedzeniach dźwięk byłby zdecydowanie za głośny i uciążliwy w odbiorze. Nie dotyczy to mniejszych pomieszczeń, gdzie taka sytuacja nie miałaby miejsca ze względu na niewielkie odległości pomiędzy ścianami. W takim wypadku głośniki naścienne sprawdzą się równie dobrze co zestawy złożone z głośników sufitowych. Z jeszcze innej strony, do duży sal wykładowych nadadzą się również naścienne kolumny liniowe, których budowa sprawia, że straty głośności wraz ze zwiększaniem odległości są dużo mniejsze, niż ma to miejsce przy typowych głośnikach naściennych, będących źródłem punktowym. 

Przy doborze odpowiedniego zestawu warto zwrócić uwagę na funkcjonalność wzmacniacza. W niektórych sytuacjach dobrze, aby posiadał on funkcję miksera audio lub podział na strefy głośności, aby odpowiednio zbalansować dźwięk w całym pomieszczeniu. Przykładowo w salach wykładowych, w których każdy kolejny rząd siedzeń jest coraz wyżej, warto byłoby ustawić większe poziomy wzmocnienia dla głośników sufitowych obsługujących siedzenia umieszczone niżej, niż dla głośników przeznaczonych dla ostatnich rzędów znajdujących się najbliżej sufitu. Jeśli chodzi o pasmo przenoszenia to nie jest ono istotnym parametrem w zestawie przeznaczonym do nagłaśniania mowy. W takim wypadku nie istnieje również potrzeba instalowania subwooferów, gdyż mogłoby to skutkować to zaburzeniem klarowności przekazu treści.

Najważniejsze parametry:

  • Powierzchnia pomieszczenia – określa ramy, w których należy się poruszać, aby odpowiednio nagłośnić dane pomieszczenie. Zaleca się dobór zestawu przeznaczonego do powierzchni takich samych lub większych, niż wynosi faktyczna wielkość danego pomieszczenia, które ma zostać nagłośnione
  • Rodzaj głośników – głośniki naścienne, montażowe lub kolumny liniowe