Artykuły

Altus 110 – nieco historii i kilka słów o specyfikacji technicznej. Klasyka PRLu cz. I

Altus 110 – ogólnie:

 Altus 110 to jedne z najpopularniejszych zestawów kolumnowych przełomu lat 80 i 90 tych. Przez jednych uwielbiane, przez innych znienawidzone a jednak… były swoistym symbolem późnego PRL-u. Czy chcemy, czy nie, zawsze pozostaną one w pamięci dzisiejszych 30 i 40 latków.

Altus 110 – historia:

Podobnie jak słynne 140 tki, również Altus 110 powstawał na przełomie dwóch ostatnich dziesięcioleci XX wieku. Wyprodukowany przez Zakłady “Tonsil“, charakteryzował się dość dobrymi parametrami przenoszenia (zwłaszcza w niskich częstotliwościach). Niestety, przetwarzanie średnich i wyższych sygnałów, wciąż było obarczone wieloma błędami (charakterystyczny pisk i wycinanie dużych fragmentów średnich pasm). Mimo to, produkt ten doczekał się swoich wersji eksportowych o dość oryginalnie brzmiących nazwach: Geton, Dynamic Speaker, HGS Electronics.

Altus 110 – specyfikacja techniczna:

Kultowe kolumny ZgB 70-8-061 to trójdrożny zestaw w obudowie Bass Reflex. Wbudowane głośniki średniotonowe charakteryzują się otwartą budową. Osadzono je na charakterystycznym, plastikowym kubku, na którym umiejscowiono również zwrotnicę. Wprowadzenie przełączników o skokowej charakterystyce, pozwoliło na trójstopniowe regulowanie wysokich i średnich tonów (położenie neutralne, dodatnie i ujemne). Fornirowane wykończenie obudowy gwarantuje jeszcze lepsze brzmienie, minimalizując jednocześnie ryzyko powstawania niepotrzebnych rezonansów.

Zastosowane przetworniki:

1. Niskotonowy GDN, w wersji 25/40/3 8 Ω
2. Średniotonowy GDM, w wersji 12/60 8 Ω
3. Wysokotonowy GDWT, w wersji 9/40/5 8 Ω lub GDWT 9/80 (współcześnie)


Pozostałe dane techniczne: 

  • maksymalna moc znamionowa/impedancja wzmacniacza – 70W
  • częstotliwość zwrotnicy: 1.5 i 7 kHz
  • pasmo przenoszenia dźwięku: 40 – 20 000 Hz
  • skuteczność zestawu: 91 dB (+/-).
  • pojemność zestawu: 45 litrów
  • masa całkowita: 19.5 kg.

Podsumowując, kolumny Altus 110 były jak na tamte czasy (i rynkowy realizm) jednymi z najlepszych w Polsce. Choć wielu audiofilów nadal je krytykuje, to jednak bezsprzecznie pozostają one prawdziwą perełką w historii polskich przetworników dźwięku.

Szukasz profesjonalnej porady?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM SPECJALISTĄ

Odpowiemy na każde pytanie związane z naszą ofertą. Poznaj nasz zespół

W skrócie:

Altus 110 to jeden z najbardziej znanych zestawów głośnikowych przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Wyprodukowany przez Zakłady „Tonsil”, charakteryzował się dość dobrymi parametrami przenoszenia dźwięku. Zestaw składa się z trzech głośników: niskotonowego GDN w wersji 25/40/3 8 Ω, średniotonowego GDM w wersji 12/60 8 Ω i wysokotonowego GDWT w wersji 9/40/5 8 Ω. Obudowa zestawu jest bass reflex, a do jej wykończenia zastosowano fornir. Zestaw dysponuje maksymalną mocą znamionową 70W oraz impedancją wzmacniacza 8Ω. Charakteryzuje się pasem przenoszenia dźwięku od 40 do 20 000 Hz oraz skutecznością 91 dB. Altus 110 to kultowe kolumny, które na stałe zapisały się w historii polskiego przetwornictwa dźwięku.

FAQ:

Czy Altus 110 był jednym z najlepszych zestawów kolumnowych w Polsce w latach 80. i 90.?

Tak, Altus 110 był jednym z najlepszych zestawów kolumnowych w Polsce w latach 80. i 90.

Jakie przetworniki zastosowano w Altus 110?

W Altus 110 zastosowano niskotonowy GDN, średniotonowy GDM oraz wysokotonowy GDWT (współcześnie również GDWT 9/80).

Jakie są maksymalna moc i impedancja wzmacniacza Altus 110?

Maksymalna moc wzmacniacza Altus 110 wynosi 70W, a jego impedancja wynosi 8 Ω.

Zobacz też:

Jan Mańka

Jan Mańka

Jan Mańka, urodzony w 1993 roku, jest postacią szeroko rozpoznawaną w świecie audio za sprawą swojego głębokiego zaangażowania oraz bogatego doświadczenia, które nabył przez lata pracy związanej z testowaniem i handlem sprzętem audio.

Już od najmłodszych lat Jan otoczony był przez pasjonatów muzyki i najnowocześniejszy sprzęt audio, co pozwoliło mu zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie.

W trakcie swojej kilkunastoletniej kariery, Mańka zdobył uznanie jako ekspert od systemów nagłośnień publicznych, jednak to nagłośnienia home audio stanowią przedmiot jego największej pasji.

Jan z pasją podchodzi do każdego aspektu swojej pracy, co znajduje odzwierciedlenie w licznych recenzjach i artykułach, które publikuje. Jego zdolność do wnikliwej analizy i oceny sprzętu audio pomogła wielu osobom w dokonaniu odpowiednich wyborów zakupowych.

Jedna odpowiedź do “Altus 110 – nieco historii i kilka słów o specyfikacji technicznej. Klasyka PRLu cz. I

  1. Lukasz pisze:

    Altusy w wersji Dynamic Speaker charakteryzujące się normalnym bass-reflexem, nieco zmienioną zwrotnicą i przede wszystkim kopułkowym głośnikiem wysokotonowym są totalnie innymi kolumnami. Miałem Altusy 75 i 110 w oryginalnym stanie, mam od prawie 10 lat Dynamic Speaker HX 80 i te ostatnie brzmią kompletnie inaczej. Całkiem przyzwoicie schodzący i dość szybki bas, przyjemny średni zakres, dość szczegółowe wysokie tony. To pierwsze moje kolumny, poprzez które zacząłem poważniej analizować muzykę. Bardzo ciekawy model wśród Tonsili z lat 80, który nie tylko wygląda, ale w przeciwieństwie do równoletnich Altusów również i brzmi.
    Mają Altusy czasami się zastanawiałem czy np. Creative P5800 poza gorszym basem faktycznie nie jest lepszą opcją do słuchania muzyki, w przypadku HX nie mam żadnych wątpliwości, że deklasują wiele takich zestawów i zestawików, jak też inne różnego pokroju.

Komentowanie zablokowane