Artykuły

Altus 140 – kultowe kolumny rodem z późnego PRL. Klasyka PRLu cz. II

Altus 140 - kultowe kolumny rodem z późnego PRL. Klasyka PRLu cz. II

Kolumny głośnikowe Altus 140 to prawdziwy zestaw kontrastów. Przez jednych uwielbiane, przez drugich znienawidzone. Obiekt pożądania chyba wszystkich melomanów przełomu lat 80 tych i 90 tych. Eksportowy przebój istniejący pod nazwą Geton, Dynamic Speaker, HGS Electronics itd. Metoda na podryw i… obsługę niejednej parapetówki. Panie i Panowie – dziś przedstawiamy Wam model, bez którego polska historia byłaby uboższa.

Kup teraz cały zestaw głośników do Tonsil Altus 140

 

Altus 140 – kilka słów o historii:

Altusy 140 były produkowane jako rozbudowane wersje popularnych (a w zasadzie kultowych) 110-tek. Początek historii kolumn datowany jest na rok 1984, gdy ZWG “Tonsil” po raz pierwszy wypuściło ów produkt na rynek. Ciekawostką jest fakt, że były to jedne z najdłużej produkowanych zestawów (mniej więcej do połowy lat 90-tych).

 

Altus 140 – specyfikacja:

Kultowe kolumny ZgB 100-8-61 pomimo swojej popularności, wcale nie były projektem idealnym. Bardzo prosta zwrotnica nie mogła idealnie odseparować poszczególnych pasm, co wielu audiofilów doprowadzało do rozpaczy. Mimo to, zastosowane w niej rozwiązania były swoistym “powiewem nowoczesności”. Zwłaszcza, jeśli porównamy je ze 110-tką.

 

Charakteryzowały się trójdrożną konstrukcją, obsługując zarówno sprzęt monofoniczny jak i stereofoniczny. Maksymalna moc podłączanego wzmacniacza to 100 W a impedancja – 8 ohm. Posiadały dwa wbudowane, trójpozycyjne przełączniki, wykorzystywane do regulacji barwy głośników średnio i wysokotonowych.

 

Altus 140 – budowa:

 Do wspomnianej zwrotnicy podłączono następujące obciążenie:

1. Głośnik niskotonowy – GDN 30/60/1 (6 Ω). Pracuje on w konfiguracji na dwa otwory w obudowie.
2. Głośnik średniotonowy – GDM 18/80 (8 Ω) – pracuje w oddzielnej komorze.
3. Głośnik wysokotonowy – GDWT 9/40/5 lub GDWT 9/80/6 (8 Ω) o konstrukcji tubowej lub GWDT 9/80 (współcześnie)

 Altus 140 - kultowe kolumny rodem z późnego PRL. Klasyka PRLu cz. II

Ciekawostką jest fakt, że w wersji eksportowej ( Dynamic Speaker HX 100), zostały wprowadzone nieco lepsze zwrotnice, przetwornik kopułkowy GDWK i tunele Bass Reflex.

 

Podsumowując, Altus 140 może i nie był szczytem techniki, ale za to oferował możliwości zbliżone do rozwiązań zachodnich.

Szukasz profesjonalnej porady?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM SPECJALISTĄ

Odpowiemy na każde pytanie związane z naszą ofertą. Poznaj nasz zespół

W skrócie:

Altus 140 to prawdziwa klasyka PRL-u. Zestaw głośników produkowany od 1984 do połowy lat 90-tych. Charakteryzował się trójdrożną konstrukcją, maksymalną mocą 100 W i impedancją 8 ohm. Obciążenie składało się z głośnika niskotonowego, średniotonowego i wysokotonowego. W wersji eksportowej zastosowano lepsze zwrotnice i przetwornik kopułkowy. Altus 140 to połączenie prostoty z nowoczesnością, którego nie można przegapić.

FAQ:

Co sprawiało, że Altus 140 był tak popularny?

Altus 140 były popularne ze względu na swoją cenę i prostą zwrotnicę. Były to jedne z najdłużej produkowanych zestawów w Polsce i były dostępne w wersji eksportowej jako Dynamic Speaker HX 100.

Jaki rodzaj przetworników został użyty w Altus 140?

Altus 140 zawierał trzy przetworniki: głośnik niskotonowy GDN 30/60/1 (6 Ω), głośnik średniotonowy GDM 18/80 (8 Ω) i głośnik wysokotonowy GDWT 9/40/5 lub GDWT 9/80/6 (8 Ω) o konstrukcji tubowej lub GWDT 9/80 (współcześnie).

Jaką maksymalną moc mogły pomieścić kolumny Altus 140?

Altus 140 były przystosowane do pracy z maksymalną mocą wzmacniacza wynoszącą 100 W i impedancją 8 ohm.

Zobacz też:

Jan Mańka

Jan Mańka

Jan Mańka, urodzony w 1993 roku, jest postacią szeroko rozpoznawaną w świecie audio za sprawą swojego głębokiego zaangażowania oraz bogatego doświadczenia, które nabył przez lata pracy związanej z testowaniem i handlem sprzętem audio.

Już od najmłodszych lat Jan otoczony był przez pasjonatów muzyki i najnowocześniejszy sprzęt audio, co pozwoliło mu zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie.

W trakcie swojej kilkunastoletniej kariery, Mańka zdobył uznanie jako ekspert od systemów nagłośnień publicznych, jednak to nagłośnienia home audio stanowią przedmiot jego największej pasji.

Jan z pasją podchodzi do każdego aspektu swojej pracy, co znajduje odzwierciedlenie w licznych recenzjach i artykułach, które publikuje. Jego zdolność do wnikliwej analizy i oceny sprzętu audio pomogła wielu osobom w dokonaniu odpowiednich wyborów zakupowych.