Artykuły

Kolumny głośnikowe Alton 110 – KLASYKA PRLU CZ. IV

Kolumny głośnikowe Alton 110 - KLASYKA PRLU CZ. IV

Trochę historii…

Alton 110  to kolumny głośnikowe bardzo popularne w latach 80 tych i 90 tych. Zestaw głośnikowy ALTON 110 marki Tonsil był przeznaczony do użytkowania w mieszkaniach. Seria ALTON została wprowadzona na rynek w 1986 i od razu otrzymała złoty medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich ’86. Dzisiejsi 40-latkowie pamiętają je z lat swojej młodości – wtedy ich zdobycie graniczyło z cudem,  a posiadanie było wyznacznikiem statusu melomana. 20-latkowie pamiętają ich dźwięk z okresu dzieciństwa – to ich rodzice odtwarzali na nich największe przeboje i żegnali XX wiek. Wraz ze schyłkiem PRL-u ustąpiły miejsca plastikowym boomboxom – tandetnie wykończonym, ale wyglądającym nowocześnie i błyskającym diodami.. Teraz powracają do mieszkań wraz z modą na przedmioty „retro” z drugiej połowy XX wieku i są ozdobą  niejednego salonu.

Budowa kolumny

Budowa zestawu charakteryzuje się obudową z dwoma nisko strojonymi tunelami bass-reflex, co pozwoliło na uzyskanie ulepszonego przetwarzania basów. Kolumna posiada głośnik wysokotonowy typu tubowego, umożliwiający dobre odtwarzanie muzyki rozrywkowej. Zestawy kolumnowe zostały wyposażone w płynną regulację charakterystyki częstotliwościowej w zakresie ±5dB dla głośników średniotonowego oraz wysokotonowego. Zwrotnica niezależnie od modelu posiada ustalone częstotliwości cięcia ok. 1000 i 7000 Hz. Natomiast stromość charakterystyk cięcia pasm głośników wynosi:

Model 110 był “najmocniejszy” poniżej parametry:

ZASTOSOWANE PRZETWORNIKI:

Kolumny głośnikowe Alton 110 - KLASYKA PRLU CZ. IV

POZOSTAŁE DANE TECHNICZNE: 

  • Moc znamionowa: 110W
  • Impendancja: 8Ω
  • Pasmo przenoszenia: 35-18000Hz
  • Efektywność: 92dB
  • Wymiary: 400x710x320mm
  • 27Kg

Dlaczego warto je mieć:

Kolumnowe zestawy głośnikowe nadal wyglądają bardzo stylowo. Dźwięk przez nie odtwarzany jest na tyle dobry, że fan muzyki retro może z nich korzystać na co dzień. Tradycyjna domówka przy dźwiękach wielkich przebojów z ubiegłego stulecia, zyskuje na atmosferze przy dźwiękach brzmiących wprost z oryginalnych Altonów.  Zdecydowanie – to jest to, czym można dziś błysnąć w towarzystwie.

Szukasz profesjonalnej porady?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM SPECJALISTĄ

Odpowiemy na każde pytanie związane z naszą ofertą. Poznaj nasz zespół

W skrócie:

Alton 110 to kolumny głośnikowe, które pojawiły się w latach 80. i 90. i szybko zdobyły złoty medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich “86. Budowa zestawu opiera się na dwóch nisko strojonych tunelach Bass-Reflex, głośniku wysokotonowym typu tubowego, regulacji charakterystyki częstotliwościowej oraz stromości charakterystyk cięcia pasm głośników. Moc znamionowa wynosi 110W, a impendancja 8Ω. Pasmo przenoszenia to 35-18000Hz, a efektywność 92dB. Wymiary to 400x710x320mm, a waga 27Kg. Kolumny Alton 110 są wciąż modne i są ozdobą wielu domów. Ich dźwięk jest na tyle dobry, aby słuchać go na co dzień. Stanowią one doskonały dodatek do tradycyjnej domówki i sprawiają, że atmosfera staje się jeszcze bardziej wyjątkowa.

FAQ:

Jakie częstotliwości cięcia posiada zwrotnica Alton 110?

Zwrotnica posiada ustalone częstotliwości cięcia ok. 1000 i 7000 Hz.

Jaką moc znamionową ma zestaw ALTON 110?

Moc znamionowa ALTON 110 to 110W.

Dlaczego warto posiadać kolumny Alton 110?

Kolumnowe zestawy głośnikowe Alton 110 wyglądają stylowo, a dźwięk przez nie odtwarzany jest na tyle dobry, że można z nich korzystać na co dzień. Tradycyjna domówka przy dźwiękach wielkich przebojów z ubiegłego stulecia zyskuje na atmosferze przy dźwiękach brzmiących wprost z oryginalnych Altonów.

Zobacz też:

Jan Mańka

Jan Mańka

Jan Mańka, urodzony w 1993 roku, jest postacią szeroko rozpoznawaną w świecie audio za sprawą swojego głębokiego zaangażowania oraz bogatego doświadczenia, które nabył przez lata pracy związanej z testowaniem i handlem sprzętem audio.

Już od najmłodszych lat Jan otoczony był przez pasjonatów muzyki i najnowocześniejszy sprzęt audio, co pozwoliło mu zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie.

W trakcie swojej kilkunastoletniej kariery, Mańka zdobył uznanie jako ekspert od systemów nagłośnień publicznych, jednak to nagłośnienia home audio stanowią przedmiot jego największej pasji.

Jan z pasją podchodzi do każdego aspektu swojej pracy, co znajduje odzwierciedlenie w licznych recenzjach i artykułach, które publikuje. Jego zdolność do wnikliwej analizy i oceny sprzętu audio pomogła wielu osobom w dokonaniu odpowiednich wyborów zakupowych.