Artykuły

Kolumny głośnikowe Altus 75 – KLASYKA PRLU CZ. III

Model wszystkim dobrze znany

Altus 75 to najdłużej produkowane przez ZWG “Tonsil” zestawy głośnikowe (od 1984 . Ich produkcja trwała od około 1984 aż do połowy lat 90).

Model powszechnie znany – fani muzyki je kochali lub nienawidzili – kolumny te bywały wręcz obiektem kultu. Zdobycie ich było przedmiotem dumy, a wiązało się często z koniecznością koczowania po nocach pod sklepem firmowym ZWG Tonsil.

Zestawy głośnikowe Altus 75 dedykowane były do muzyki dyskotekowej. W latach 80 i 90 tych były obecne praktycznie wszędzie: w domach, w szkołach, świetlicach, klubach muzycznych i na mniejszych dyskotekach. Głównymi cechami zestawu są “kopiący”, wysoko zestrojony bas i “piskliwe” górne częstotliwości. Zwrotnica została umieszczona na zewnątrz komory głośnika średniotonowego.

Strona wizualna kolumn:
Kolumny były produkowane w wielu wersjach kolorystycznych, od bardzo jasnej, aż po czarną. Głośniki ozdobiono srebrno-czarnymi pierścieniami ozdobnymi.

Przeznaczone do odtwarzania dźwięków przy współpracy ze sprzętem monofonicznym lub stereofonicznym o mocy do 65 W i impedancji 8Ω.  Konstrukcja kolumny została oparta o trzy głośniki:

ZASTOSOWANE PRZETWORNIKI:

  • głośnik niskotonowy GDN 25/40/3 (8 Ω), osadzony w otworze obudowy;
  • głośnik średniotonowy GDM 10/60 (8 Ω), osadzony w oddzielnej komorze,
  • głośnik wysokotonowy tubowy GDWT 9/40/5 później zastąpiony GDWT 9/80 (8Ω).

 

Kolumna posiadała ponadto dwa przełączniki trójpozycyjne do ustawiania barwy głośnika średniotonowego oraz wysokotonowego.

Dane techniczne:

  • Moc znamionowa – 65 W.
  • Impedancja – 8 Ω.
  • Efektywność – 91 dB.
  • Pasmo przenoszenia – 45÷20000 Hz.
  • Wymiary – 330x590x260 mm.
  • Masa – 12 kg.
  • Częstotliwości podziału zwrotnicy – 1,2 i 7,0 kHz.

Kolumnowe zestawy głośnikowe Altus 75 nadal cieszą się wielką popularnością u miłośników klasycznych urządzeń nagłośnieniowych. Ceniona jest ich ponadczasowa elegancja, mnogość kolorów oklein. Wyraziste czarno-srebrne diamentowane obudowy głośników podkreślą charakter wielu pomieszczeń – od klasycznych salonów po małe kawiarnie czy puby.

Szukasz profesjonalnej porady?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM SPECJALISTĄ

Odpowiemy na każde pytanie związane z naszą ofertą. Poznaj nasz zespół
\

W skrócie:

Altus 75 to zestawy głośnikowe produkowane przez ZWG „Tonsil” od 1984 do połowy lat 90. Model powszechnie znany, który kochali lub nienawidzili fani muzyki. Zestawy głośnikowe Altus 75 dedykowane były do muzyki dyskotekowej, znajdowały się w domach, szkołach, świetlicach, klubach muzycznych i na mniejszych dyskotekach. Posiadały trzy głośniki: niskotonowy GDN 25/40/3, średniotonowy GDM 10/60 oraz wysokotonowy GDWT 9/40/5 lub GDWT 9/80. Kolumny były dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, dodatkowo ozdobione srebrno-czarnymi pierścieniami. Przeznaczone do odtwarzania dźwięków o mocy do 65 W i impedancji 8Ω. Wielu miłośników klasycznych urządzeń nagłośnieniowych nadal ceni je za ponadczasową elegancję, mnogość kolorów oklein oraz wyraziste czarno-srebrne obudowy głośników.

FAQ:

Jakie przetworniki zastosowano w kolumnach Altus 75?

Zastosowano w nich głośnik niskotonowy GDN 25/40/3 (8 Ω), głośnik średniotonowy GDM 10/60 (8 Ω) oraz głośnik wysokotonowy tubowy GDWT 9/40/5 lub GDWT 9/80 (8Ω).

Jakie są wymiary kolumn Altus 75?

Wymiary kolumn to 330x590x260 mm.

Gdzie można było zdobyć zestawy głośnikowe Altus 75?

Zestawy głośnikowe Altus 75 można było zdobyć często po koczowaniu pod sklepem firmowym ZWG Tonsil.

Zobacz też:

Jan Mańka

Jan Mańka

Jan Mańka, urodzony w 1993 roku, jest postacią szeroko rozpoznawaną w świecie audio za sprawą swojego głębokiego zaangażowania oraz bogatego doświadczenia, które nabył przez lata pracy związanej z testowaniem i handlem sprzętem audio.

Już od najmłodszych lat Jan otoczony był przez pasjonatów muzyki i najnowocześniejszy sprzęt audio, co pozwoliło mu zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie.

W trakcie swojej kilkunastoletniej kariery, Mańka zdobył uznanie jako ekspert od systemów nagłośnień publicznych, jednak to nagłośnienia home audio stanowią przedmiot jego największej pasji.

Jan z pasją podchodzi do każdego aspektu swojej pracy, co znajduje odzwierciedlenie w licznych recenzjach i artykułach, które publikuje. Jego zdolność do wnikliwej analizy i oceny sprzętu audio pomogła wielu osobom w dokonaniu odpowiednich wyborów zakupowych.