Artykuły

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE ZŁĄCZY ORAZ PRZEWODÓW WYKORZYSTYWANYCH PRZY PODŁĄCZANIU AUDIO.

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE ZŁĄCZY ORAZ PRZEWODÓW WYKORZYSTYWANYCH PRZY PODŁĄCZANIU AUDIO.

ZłączeRCA (cinch)–  sama nazwa wzięła się od firmy która rozpoczęła produkcję tego rodzaju przyłącza a mianowicie „Radio Corporation of America”. Rozpoczęli produkcję w latach 40 umożliwiając podłączenie wzmacniaczy z gramofonami mono.

Budowa złącza to umieszczony centralnie pin sygnałowy oraz masa zlokalizowana wokół złącza.

Sam kabel wykorzystuje sygnały niesymetryczne i przy znacznych długościach narażony jest na zakłócenia elektromagnetyczne. W większości dobrej jakości przewodów zakłócenia te niweluje się poprzez wysokiej jakości ekranowane przewody koncentryczne.

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE ZŁĄCZY ORAZ PRZEWODÓW WYKORZYSTYWANYCH PRZY PODŁĄCZANIU AUDIO.

Jack –  ten rodzaj przyłącza posiada wiele zastosowań lecz jego głównym przeznaczeniem są analogowe połączenia audio.  W dzisiejszych czasach używany jest praktycznie we wszystkich urządzeń jak np.: słuchawki, głośniki, mikrofony w połączeniu z rozległą gamą urządzeń m.in.: telefonów komórkowych, komputerów, tabletów, mikserów, wzmacniaczy i wielu innych.

Jack 3.5mm (mini jack)

Z uwagi na niewielki rozmiar używany jest do mniejszych urządzeń jak odtwarzacze mp3, smartfony, tablety oraz kartach dźwiękowych w komputerze. Standardowo jest to złącze 3pinowe TRS, ale w wielu przypadkach występuje gniazdo 4pinowe w wersji TRRS do którego można podłączyć dedykowane słuchawki z dodatkowym mikrofonem jak i te, które mikrofonu nie posiadają.

 

Jack 6.3mm

Większy i bardziej wytrzymały rodzaj wtyku Jack. Znacznie częściej niż jego mniejszy brat występuje w wersji 2pinowej mono. Dawniej używany do przełączania linii telefonicznych a obecnie głównie wykorzystywany jest przy podłączaniu sprzętu studyjnego oraz instrumentów muzycznych.

W przypadku jednego i drugiego wtyku największa zaleta to brak możliwości podłączenia go odwrotnie lub w zły sposób oraz bardzo pożądana w dzisiejszych czasach uniwersalność.

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE ZŁĄCZY ORAZ PRZEWODÓW WYKORZYSTYWANYCH PRZY PODŁĄCZANIU AUDIO.

Złącze Speakon –  Historia tego rodzaju złączy rozpoczęła firma Neutrik. Przesyła wzmocniony sygnał audio do docelowej i ostatecznej wartości, więc jego głównym przeznaczeniem jest podłączenie kolumn pasywnych do wzmacniaczy. Posiadają zabezpieczenie blokujące możliwość przypadkowego wypięcia złącza.

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE ZŁĄCZY ORAZ PRZEWODÓW WYKORZYSTYWANYCH PRZY PODŁĄCZANIU AUDIO.

Złącze XLR (Cannon) –  Wynaleziony przez Jamesa H. Cannon’a, założyciela Cannon Electric. Profesjonalne złącza audio wykorzystywane w szeroko pojętej technice audio. Wytrzymałe, odporne na zakłócenia oraz warunki atmosferyczne. Stosowane w nich połączenia symetryczne oraz odpowiednio zaprojektowana izolacja zapewniają prawie całkowite zabezpieczenie przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

W pewnych urządzeniach stosuje się też specyficzne odmiany złącza XLR a mianowicie, cztero, pięcio, siedmiopinowe a w wyjątkowych przypadkach nawet o większej ilości pinów.
W profesjonalnych słuchawkach studyjnych wykorzystuje się złącze mini z 4 pinami do przesyłania sygnału stereo.

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE ZŁĄCZY ORAZ PRZEWODÓW WYKORZYSTYWANYCH PRZY PODŁĄCZANIU AUDIO.

Złącze TOSLINK (światłowodowy) –  przewody Toslink stosowane są do przesyłania sygnału cyfrowego audio poprzez kabel światłowodowy. W większości urządzeń audio dla rozwiązań domowych ten interfejs stał się obowiązkową pozycją. Przesyła bezproblemowo nawet wielokanałowy dźwięk w formacie 5.1. Opatentowany i opracowany został przez firmę Toshiba. Ich zaletą jest prędkość przesyłanego sygnału oraz brak zakłóceń, a główną wadą łamliwość kruchego światłowodu.

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE ZŁĄCZY ORAZ PRZEWODÓW WYKORZYSTYWANYCH PRZY PODŁĄCZANIU AUDIO.

Złącze HDMI (High Definition Multimedia Interface) –  Przeznaczeniem tego rodzaju złącza jest przesyłanie nieskompresowanego audio oraz wideo w bardzo wysokiej jakości. Najnowszy standard to HDMI 2.1, ale nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywany, natomiast standard 2.0 jest obecnie stosowany we wszystkich nowych urządzeniach i jest w pełni kompatybilna ze starszymi wersjami. W tworzeniu tego standardu uczestniczyły firmy: Toshiba, Hitachi MaxellSanyoPhilipsSilicon, ImageSonyTechnicolor SAToshiba.

NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE ZŁĄCZY ORAZ PRZEWODÓW WYKORZYSTYWANYCH PRZY PODŁĄCZANIU AUDIO.

Przewody połączeniowe:

Standardowo do podłączenia kolumn głośnikowych stosuje się przewody dwużyłowe z osobną izolacją łączoną na środku o średnicy 0.75mm, 1mm, 1.5mm, 2mm, 2.5mm, 4mm, 4.5mm, 6mm.

Przewody CCA– wykonane są z aluminiowego splotu i pokryte CU (miedziowane). Najgorzej przenoszący rodzaj przewodu z poniżej wymienionych.
Przewody CU– wykonane są z miedzi w czystej postaci.
Przewody CU OFC– wykonane są z miedzi najwyższej jakości miedzi beztlenowej (Oxygen-free copper). Przewody miedziane wykonane beztlenowo są najlepszym przewodnikiem sygnału audio.

Wtyki pozłacane:
W większości wyżej wymienionych złączy stosuje się pozłacanie. Złoto posiada najlepsze właściwości przewodności oraz nie ulega utlenianiu co powoduje wydłużoną żywotność. Dlatego pozłacanie powierzchni stycznych przy przekazywaniu audio jest tak istotne.

Szukasz profesjonalnej porady?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM SPECJALISTĄ

Odpowiemy na każde pytanie związane z naszą ofertą. Poznaj nasz zespół

Jan Mańka

Jan Mańka

Jan Mańka, urodzony w 1993 roku, jest postacią szeroko rozpoznawaną w świecie audio za sprawą swojego głębokiego zaangażowania oraz bogatego doświadczenia, które nabył przez lata pracy związanej z testowaniem i handlem sprzętem audio.

Już od najmłodszych lat Jan otoczony był przez pasjonatów muzyki i najnowocześniejszy sprzęt audio, co pozwoliło mu zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie.

W trakcie swojej kilkunastoletniej kariery, Mańka zdobył uznanie jako ekspert od systemów nagłośnień publicznych, jednak to nagłośnienia home audio stanowią przedmiot jego największej pasji.

Jan z pasją podchodzi do każdego aspektu swojej pracy, co znajduje odzwierciedlenie w licznych recenzjach i artykułach, które publikuje. Jego zdolność do wnikliwej analizy i oceny sprzętu audio pomogła wielu osobom w dokonaniu odpowiednich wyborów zakupowych.