ZłączeRCA (cinch)– sama nazwa wzięła się od firmy która rozpoczęła produkcję tego rodzaju przyłącza a mianowicie „Radio Corporation of America”. Rozpoczęli produkcję w latach 40 umożliwiając podłączenie wzmacniaczy z gramofonami mono.
Budowa złącza to umieszczony centralnie pin sygnałowy oraz masa zlokalizowana wokół złącza.
Sam kabel wykorzystuje sygnały niesymetryczne i przy znacznych długościach narażony jest na zakłócenia elektromagnetyczne. W większości dobrej jakości przewodów zakłócenia te niweluje się poprzez wysokiej jakości ekranowane przewody koncentryczne.
Jack – ten rodzaj przyłącza posiada wiele zastosowań lecz jego głównym przeznaczeniem są analogowe połączenia audio. W dzisiejszych czasach używany jest praktycznie we wszystkich urządzeń jak np.: słuchawki, głośniki, mikrofony w połączeniu z rozległą gamą urządzeń m.in.: telefonów komórkowych, komputerów, tabletów, mikserów, wzmacniaczy i wielu innych.
Jack 3.5mm (mini jack)
Z uwagi na niewielki rozmiar używany jest do mniejszych urządzeń jak odtwarzacze mp3, smartfony, tablety oraz kartach dźwiękowych w komputerze. Standardowo jest to złącze 3pinowe TRS, ale w wielu przypadkach występuje gniazdo 4pinowe w wersji TRRS do którego można podłączyć dedykowane słuchawki z dodatkowym mikrofonem jak i te, które mikrofonu nie posiadają.
Jack 6.3mm
Większy i bardziej wytrzymały rodzaj wtyku Jack. Znacznie częściej niż jego mniejszy brat występuje w wersji 2pinowej mono. Dawniej używany do przełączania linii telefonicznych a obecnie głównie wykorzystywany jest przy podłączaniu sprzętu studyjnego oraz instrumentów muzycznych.
W przypadku jednego i drugiego wtyku największa zaleta to brak możliwości podłączenia go odwrotnie lub w zły sposób oraz bardzo pożądana w dzisiejszych czasach uniwersalność.
Złącze Speakon – Historia tego rodzaju złączy rozpoczęła firma Neutrik. Przesyła wzmocniony sygnał audio do docelowej i ostatecznej wartości, więc jego głównym przeznaczeniem jest podłączenie kolumn pasywnych do wzmacniaczy. Posiadają zabezpieczenie blokujące możliwość przypadkowego wypięcia złącza.
Złącze XLR (Cannon) – Wynaleziony przez Jamesa H. Cannon’a, założyciela Cannon Electric. Profesjonalne złącza audio wykorzystywane w szeroko pojętej technice audio. Wytrzymałe, odporne na zakłócenia oraz warunki atmosferyczne. Stosowane w nich połączenia symetryczne oraz odpowiednio zaprojektowana izolacja zapewniają prawie całkowite zabezpieczenie przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.
W pewnych urządzeniach stosuje się też specyficzne odmiany złącza XLR a mianowicie, cztero, pięcio, siedmiopinowe a w wyjątkowych przypadkach nawet o większej ilości pinów.
W profesjonalnych słuchawkach studyjnych wykorzystuje się złącze mini z 4 pinami do przesyłania sygnału stereo.
Złącze TOSLINK (światłowodowy) – przewody Toslink stosowane są do przesyłania sygnału cyfrowego audio poprzez kabel światłowodowy. W większości urządzeń audio dla rozwiązań domowych ten interfejs stał się obowiązkową pozycją. Przesyła bezproblemowo nawet wielokanałowy dźwięk w formacie 5.1. Opatentowany i opracowany został przez firmę Toshiba. Ich zaletą jest prędkość przesyłanego sygnału oraz brak zakłóceń, a główną wadą łamliwość kruchego światłowodu.
Złącze HDMI (High Definition Multimedia Interface) – Przeznaczeniem tego rodzaju złącza jest przesyłanie nieskompresowanego audio oraz wideo w bardzo wysokiej jakości. Najnowszy standard to HDMI 2.1, ale nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywany, natomiast standard 2.0 jest obecnie stosowany we wszystkich nowych urządzeniach i jest w pełni kompatybilna ze starszymi wersjami. W tworzeniu tego standardu uczestniczyły firmy: Toshiba, Hitachi Maxell, Sanyo, Philips, Silicon, Image, Sony, Technicolor SA, Toshiba.
Przewody połączeniowe:
Standardowo do podłączenia kolumn głośnikowych stosuje się przewody dwużyłowe z osobną izolacją łączoną na środku o średnicy 0.75mm, 1mm, 1.5mm, 2mm, 2.5mm, 4mm, 4.5mm, 6mm.
Przewody CCA– wykonane są z aluminiowego splotu i pokryte CU (miedziowane). Najgorzej przenoszący rodzaj przewodu z poniżej wymienionych.
Przewody CU– wykonane są z miedzi w czystej postaci.
Przewody CU OFC– wykonane są z miedzi najwyższej jakości miedzi beztlenowej (Oxygen-free copper). Przewody miedziane wykonane beztlenowo są najlepszym przewodnikiem sygnału audio.
Wtyki pozłacane:
W większości wyżej wymienionych złączy stosuje się pozłacanie. Złoto posiada najlepsze właściwości przewodności oraz nie ulega utlenianiu co powoduje wydłużoną żywotność. Dlatego pozłacanie powierzchni stycznych przy przekazywaniu audio jest tak istotne.