Wyświetlanie 1–24 z 72 wyników

Każda przestrzeń prywatna, jak i publiczna staje się znacznie atrakcyjniejsza, gdy zostanie wzbogacona odpowiednim nagłośnieniem. Niestety ze względu na metraż lub przeznaczenie pomieszczenia nie zawsze istnieje możliwość ustawienia dużych, klasycznych głośników. W takim przypadku najlepszym i jednocześnie jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu nagłośnienia instalacyjnego.

Gdzie sprawdzi się nagłośnienie instalacyjne?

Nagłośnienie instalacyjne to stosunkowo nowe rozwiązanie, które stosowane jest w pomieszczeniach publicznych oraz w domach i mieszkaniach. Zatem sprawdza się tam, gdzie niema możliwości wykorzystania klasycznego nagłośnienia, na które składają się wolnostojące głośniki zajmujące bardzo dużo wolnej przestrzeni. Poza tym, głośniki instalacyjne zwykle są „niewidoczne”, a więc w żaden sposób nie zaburzają, ani nie psują wystroju wnętrza.

Wady i zalety

Ten rodzaj nagłośnienia ma wiele zalet. Przede wszystkim głośniki naścienne montuje się pod zabudowę, a więc są ukryte ścianach – widoczny jest jedynie ich front zabezpieczony maskownicą. Ukryte są również wszelkie kable, dzięki czemu nie ma problemu z ich plątaniną, która zawsze wygląda nieestetycznie. Ponadto te głośniki świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, również w tym o nietypowym kształcie. Głośnik można skierować w dowolnym kierunku, przez co dźwięk będzie docierał dokładnie tam, gdzie chcemy.

Oczywiście to rozwiązanie ma również kilka wad. Najważniejszą z nich jest ich stosunek ceny do jakości. Porównując głośniki naścienne zewnętrzne lub wewnętrzne do klasycznych głośników kolumnowych w tym samym przedziale cenowym, to niestety widzimy dość dużą różnicę w jakości dźwięki. Dla niektórych wadą może być także ich montaż, który wymaga odpowiedniego podłoża. Nie każde pomieszczenie jest dostosowane do instalowania takiego systemu, więc czasem generuje to dodatkowe i nieprzewidziane koszty.

Rodzaj nagłośnienia instalacyjnego, a jego montaż

Najważniejszym aspektem, który wpływa na wybór danego rodzaju nagłośnienia, jest rodzaj pomieszczenia, w którym ma ono zostać zainstalowane. Jeśli ma to być miejsce użyteczności publicznej na przykład sklep, korytarz gabinetu lekarskiego, restauracja, czy sala ćwiczeniowa, to najlepiej sprawdzi się instalacja sufitowa. W ten sposób zainstalowane głośniki będą subtelnie wypełniały muzyką całą przestrzeń. Co więcej, rozmieszczenie ich na suficie sprawi, że staną się niewidoczne i nie zaburzą wystroju pomieszczenia, które jest bardzo ważne w miejscach publicznych.

W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach sprawdzi się zarówno nagłośnienie ścienne, jak i sufitowe. O ich wyborze muszą zdecydować domownicy, a ich głównym kryterium będzie to, w jaki sposób chcą z niego korzystać. Jeżeli nagłośnienie będzie służyło jedynie do relaksowania się przy muzyce, to wystarczą głośniki sufitowe. Natomiast jeśli domownicy są fanami kina, to zdecydowanie lepszym wyborem będą głośniki ścienne. Dadzą one niemal identyczne wrażenia z oglądania filmów jak podczas seansów w kinie.