Każdy miłośnik dobrego brzmienia wie, że jedne z najlepszych efektów od strony nagłośnienia dają głośniki sufitowe. Nic więc dziwnego, że są one marzeniem niejednego audiofila. Problem tylko w tym, że mało kto wie, czym się takie głośniki powinny charakteryzować, a także jak się je powinno wybierać, aby dzięki nim osiągnąć możliwie jak najlepsze efekty. Jak to więc wygląda i co trzeba wiedzieć, zanim przejdzie się do kupowania takich głośników?

Czy na każdy sufit można zamontować takie głośniki?

Zanim jednak przejdzie się do pytania, jak wybrać odpowiednie głośniki sufitowe, trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na inne pytanie, czyli czy na każdym suficie takie głośniki można zamontować? Jak można się łatwo domyślić, oczywiście nie, ponieważ wymagane jest do tego posiadanie sufitu podwieszanego. Głośniki zwyczajnie muszą mieć odpowiednią ilość miejsca, aby się w suficie zmieścić, a także, aby mogły odpowiednio w nim rezonować, dając dźwięk. Jeśli więc posiada się zwykły sufit, to niestety założenie takiego głośnika nie będzie możliwe. Jak się bowiem szacuje, do założenia takiego głośnika potrzebnych jest często nawet do 15 centymetrów wolnej przestrzeni w suficie.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Jaki rodzaj dźwięku wybrać?

Bardzo ważnym zagadnieniem o którym, trzeba nieco wiedzieć, jest to, na jaki rodzaj dźwięku się zdecydować, gdy wybiera się głośniki sufitowe. Do wyboru jest oczywiście zwykłe stereo, lecz również możliwe jest uzyskanie także dźwięku przestrzennego.
To, jaki system głośników się wybierze, zależy tylko i wyłącznie od preferencji, gustu, lecz także przeznaczenia danego systemu nagłośnieniowego. Jeśli bowiem kupuje się głośniki jedynie do słuchania muzyki, to nie ma najmniejszego sensu inwestować w system przestrzenny. Znacznie lepiej postawić na dobrej klasy model stereo. Jeśli jednak głośniki będą użytkowane także do oglądania filmów, warto poważnie rozważyć zakup większej ilości głośników.

Wygląd głośników

Kolejną bardzo ważną sprawą w przypadku wybierania głośników, jest to, jaki ma być ich wygląd. Modele sufitowe muszą oczywiście odpowiednio dobrze grać, lecz nie da się ukryć, że wybierając je, wiele osób stawia również na estetykę. Co jest zatem dostępnego na rynku?
Możliwe jest kupienie głośników, które będą idealnie zamaskowane i zupełnie niewidoczne gołym okiem, a także takie, które będą przypominały zwykłe moduły oświetleniowe. Oczywiście można nabyć także i takie modele, które będą pięknie stylizowane na ekskluzywne nagłośnienie.

Jaki sposób podłączenia?

Podczas wybierania takiego rodzaju nagłośnienia oprócz wartości estetycznej, czy też kwestii technicznej związanej z samą jakością dźwięku, warto pamiętać jeszcze o jednej sprawie, czyli o tym, w jaki sposób dane głośniki będą podłączone do źródła dźwięku.
Jeśli ktoś decyduje się na głośniki sufitowe natynkowe, to często jedną z najważniejszych spraw branych pod uwagę podczas ich kupowania, jest kwestia estetyczna. Jeśli chce się zachować dane pomieszczenie w idealnym stanie i formie, to szczególnie mocno poleca się głośniki bezprzewodowe, które np. poprzez protokół bluetooth będą otrzymywały sygnał ze źródła dźwięku.