Zazwyczaj planując kupno nowego systemu audio, wyobrażamy sobie duże wolnostojące głośniki, które należy ustawić na podłodze. Jednak obecnie istnieją inne rozwiązania, które pozwolą na zaoszczędzenie miejsca w salonie. Jednym z nich są właśnie głośniki ścienne podtynkowe, które wyglądają i brzmią równie dobrze, jak te klasyczne, przy tym nie zaburzając wystroju pomieszczenia.

Głośniki instalacyjne

Głośniki ścienne podtynkowe nazywane są również głośnikami instalacyjnymi, montażowymi, sufitowymi itp. Wszystkie te nazwy dotyczą tego samego rodzaju zestawu, który montowany jest wewnątrz ściany lub sufitu. Jedyną jego widoczną częścią jest oczywiście front wraz z maskownicą. Kolor frontu zależy od właściciela, może pozostać w oryginalnym odcieniu czerni lub brązu, a także można pomalować go pod kolor ściany. Dzięki takiemu zabiegowi głośnik staje się praktycznie niewidoczny i zupełnie nie zmienia wystroju pokoju. Kolejną zaletą tego systemu jest fakt, że całe okablowanie jest ukryte w ścianie. Zatem znika problem wiszących i poplątanych kabli.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 17

Rodzaje głośników instalacyjnych

Dla miłośników muzyki najlepszym rozwiązaniem będą głośniki stereo. Wielkość głośników frontowych powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia – im większe tym głośnik powinien być większy. Oprócz głośników przyda się również profesjonalny wzmacniacz i amplituner – takie połączenie docenią nawet najbardziej wymagający miłośnicy muzyki.
Z kolei dla miłośników kina domowego najważniejszy będzie głośnik centralny. Jego działanie jest niezwykle ważne, ponieważ to z niego usłyszymy dialogi i wszystkie efekty dźwiękowe. Ponadto przydadzą się mniejsze głośniki, które rozmieszczone w odpowiednich miejscach pomieszczenia dadzą efekt, porównywalny z nagłośnieniem kinowym. Dodatkowe efekty dźwiękowe będą możliwe dzięki instalacji głośnika niskotonowego, który również bez problemów można zainstalować w ścianie.

Wady głośników instalacyjnych

Choć to rozwiązanie wydaje się zupełnie pozbawione jakichkolwiek wad, to niestety nie sprawdza się w każdym przypadku. Przede wszystkim jakość dźwięku wydobywana z głośników instalacyjnych jest nieco niższa niż w przypadku klasycznych głośników w podobnej cenie. Poza tym montaż nie zawsze jest możliwy szczególnie w przypadku nieodpowiednio przygotowanych ścian.

Mimo wszystko głośniki podtynkowe to bardzo ciekawa alternatywa, o której należy pomyśleć już na etapie aranżacji wnętrz. Dzięki temu montaż na pewno będzie bezproblemowy. Warto również wspomnieć, że tego typu głośniki są w wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem. Ustawianie dużych kolumn wolnostojących może nieco zagracić pomieszczenie i zaburzyć jego wystrój.
Pomimo wszystkich wad i zalet głośników montażowych widać, że najczęściej są one stosowane w lokalach usługowych – restauracjach, salach bankietowych, gabinetach lekarskich, hotelach, sklepach itd. Są to miejsca publiczne, gdzie wolnostojące głośniki absolutnie nie znajdą zastosowania między innymi ze względu na swój wygląd, gabaryty oraz możliwości.