Subwoofery samochodowe aktywne

Pierwsze z nich, czyli subwoofery samochodowe aktywne to głośniki posiadające wbudowany wzmacniacz. Dzięki temu rozwiązaniu głośnik ten może działać jako niezależne oddzielne urządzenie. Najczęściej obsługuje się je za pomocą pilota. Dzięki wyjątkowo ogromnej popularności tego typu sprzętu producenci z kolejnymi generacjami sprzętu jeszcze bardziej go miniaturyzują przez co nie wymagają one dużych powierzchni użytkowych w aucie.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Subwoofery samochodowe pasywne

Subwoofery samochodoweDrugim typem jest subwoofer samochodowy pasywną wyposażony w obudowę. Głośnik ten jest idealny do odtwarzania pasma przenoszenia w najniższych oktawach. Lokuje się go w specjalnie przygotowanej i wygłuszonej obudowie. Żeby głośnik działał prawidłowo musimy jedynie zadbać o zewnętrzny wzmacniacz.
Ostatnim typem subwooferów jest głośnik pasywny bez obudowy. Głośnik ten podobnie do wymienionego przedtem również wymaga do działania zewnętrznego wzmacniacza. Różnicą jest jak łatwo się domyślić to, że głośnik ten jest nieobudowany, dzięki temu rozwiązaniu można go zamontować we wcześniej przygotowanym miejscu np.: w bagażniku, drzwiach, a nawet na półce nad bagażnikiem.

Zakres pracy subwooferów

Decydując się na zakup subwoofera samochodowego musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: zakres oraz szerokość pasma przenoszenia. Ważne jest to, aby częstotliwości zaczynały się od wartości rzędu 20Hz a kończyły na 300Hz. Subwoofery aktywne są coraz bardziej miniaturyzowane pamiętajmy, jednak że warto zapewnić więcej miejsca dla niego, ponieważ rozmiar głośnika ma ogromny wpływ na jakość wydobywanego się z niego basu. Decydując się na samodzielny montaż takiego głośnika nie możemy zapomnieć kilku podstawowych zasad.
Najważniejszy jest wybór właściwie pojemnej obudowy, która powinna być dopasowana do konkretnego głośnika. Oczywiście chodzi tutaj o pasywny subwoofer bez obudowy gdzie odpowiednia pokrywa dorabiana będzie do niego oddzielnie. Warto zapoznać się z dołączoną do głośników dokumentacją, w której znajdziemy parametry przygotowane wprost przez producenta. Kolejnym ważnym krokiem jest wygłuszenie obudowy, do której zamierzamy włożyć nasz nowo zakupiony subwoofer samochodowy. Wynika to z bardzo prostej przyczyny tj. membrana głośnika która odpowiada za odtwarzanie częstotliwości niskich musi pracować bez przeszkód w obie strony. Bezapelacyjnie niezbędnym rozwiązaniem tego problemu będzie odpowiednie wygłuszenie. Membrana działa przez wytworzenie ciśnienia, ciśnienie to ma ogromny wpływ na instalacje znajdujące się w otoczeniu głośnika. Niezbędnym może okazać się nie tylko samo wzmocnienie konstrukcji, ale nawet wygłuszenie obiektów otaczających subwoofer w samochodzie. Decydując się natomiast na subwoofery samochodowe z wbudowanym wzmacniaczem konieczne może okazać się dobranie konkretnego głośnika pod odpowiednio właściwe parametry. Producenci najczęściej decydują się na wzmacniacze przystosowane do konkretnego modelu głośnika. Jeśli jednak zrezygnujemy z owego rozwiązania musimy zadbać o to aby oba urządzenia były ze sobą łatwe do sparowania. Ostatnim wymogiem jest oczywiście właściwe ustawienie głośnika, ma ono ogromny wpływ na jakość odbieranego dźwięku.

Co daje subwoofer?

Często wgłębiając się w zasady działania i ogólną pracę systemów audio zadajemy sobie pytanie: Czemu to właśnie subwoofer ma tak duży wpływ na słuchaną przez nas muzykę w pojeździe? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dzieje się tak dlatego, że głośnik ten przeznaczony jest do odtwarzania niskich tonów w częstotliwościach poniżej 100 Hz. Dzięki temu muzyka z sampli elektronicznych i perkusja brzmią o wiele lepiej i czyściej. Jest kilka rodzajów tego typu głośników, dzielą się one na trzy kategorie: subwoofer samochodowy aktywny, subwoofer samochodowy pasywny z obudową oraz subwoofer samochodowy pasywny bez obudowy.