Głośniki instalacyjne – Niskotonowe / Średniotonowe / Wysokotonowe / Koaksjalne / Dwudrożne / Trójdrożne / Wzbudniki / Miniaturowe/ Tubowe itd.

 

Cóż byśmy bez nich zrobili.. Głośnik to podstawowa jednostka odpowiedzialna za przetwarzanie sygnału elektrycznego na fale dźwiękowe jakie słyszymy.
W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, musimy sprecyzować jaki rodzaj głośnika zostanie użyty w naszej instalacji. A do tego potrzebna będzie już analiza parametrów jakie producent przekazał w danych technicznych głośnika. Rodzajów znajdziemy tysiące, a ich specyfikacje mogą różnić się nawet minimalnymi szczegółami. Standardowy podział głośników to woofery odpowiadające za tony niskie, midrange odwzorowywujące tony średnie oraz wszelkie rodzaje tweeterów, które przekazują tony wysokie.

 

Efektywność muzyczna głośnika
Ten parametr wyraża sprawność przetwarzania energii elektrycznej w dźwięk czyli energię akustyczną. Poziom dźwięku jaki zostanie wygenerowany jest mierzony w jednym określonym punkcie i przyjmuje się w tym wypadku 1m od kolumny głośnikowej. Także jeśli kolumna przy tym samym źródle sygnałowym będzie posiadała większą efektywność można przyjąć z pewnością, że będzie głośniejsza. Jednostką wyrażania efektywności są decybele (dB).

RMS – Moc znamionowa
Jest to jednostka określenia maksymalnej mocy głośnika w której będzie wydawał czysty dźwięk bez ograniczeń czasowych i nie zostanie uszkodzony. Oczywiście nie przekracza też norm zniekształceń. Ta wartość wyrażana jest w Watach RMS. np. 300w RMS. Jest to tak zwana moc elektryczna głośnika.

Pasmo przenoszenia dźwięku

Jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze głośnika do swojej instalacji. Informuje o paśmie jakie głośnik jest w stanie przekazać a ich zakres może nam bardzo wiele powiedzieć o tym jak dokładnie odwzorowuje dźwięk. np. Głośniki niskotonowe czyli basowe powinny uzyskiwać jak najniższe wartości mniej więcej około 50Hz. Z kolei Dobrej jakości głośniki wysokotonowe (tweetery) powinny sięgać zakresu nawet 20 000 Hz czyli 20 kHz. Standardowy głośnik do nagłośnień radiowęzłowych stosowanych np. w restauracji do nagłośnienia jadalni to 50-20 000 Hz i jest to w tym wypadku pełne pasmo, które powinno odwzorować w dobrym stopniu wszystkie tony.

Impedancja głośnika
Większość głośników dostępnych na rynku zamyka się w wartości 4, 8 a także 16 ohm. Praktycznie wszystkie wzmacniacze i inne urządzenia jest przystosowana do tego standardu. Chociaż bywają wyjątki i niestandardowe rozwiązania. Przy tworzeniu instalacji nagłośnieniowych impedancja końcowa zależy od ilości głośników i od tego czy zostały połączone szeregowo czy równolegle. Sposób jak obliczyć taką wartość przedstawimy w jednym z kolejnych poradników.